O katedre ...

Katedra germanistiky na Filozofickej fakulte UPJŠ patrí medzi najmladšie pracoviská svojho druhu na Slovensku. I keď v Košiciach vznikla v r. 2007, nadväzuje na viac ako 50-ročnú tradíciu štúdia cudzích jazykov na UPJŠ, prerušenú po rozdelení univerzity v r. 1997.

Význam štúdia germanistiky vyplýva tak z úlohy, ktorú nemčina zohrávala v dejinách východného Slovenska od neskorého stredoveku, ako aj zo súčasných potrieb tohto regiónu. Katedra ponúka bakalárske medziodborové a magisterské učiteľské štúdium nemeckého jazyka a literatúry v kombinácii s inými humanitnými a prírodovednými odbormi, ktoré možno absolvovať bez prijímacích skúšok. 

študijných programoch sú zastúpené všetky tradičné oblasti germanistiky na Slovensku: lingvistika nemeckého jazyka, literárna veda a dejiny nemeckej, rakúskej a švajčiarskej literatúry, ako aj didaktika nemčiny ako cudzieho jazyka. Ponuka predmetov obsahuje aj inovatívne voliteľné semináre k masmédiám aj tzv. novým médiám a projektové semináre k aktuálnym vedeckým grantom.

Popri realizácii germanistického študijného programu pracovníci katedry aj naďalej zabezpečujú cudzojazyčnú výučbu (odborný nemecký jazyk) pre Filozofickú fakultu UPJŠ, ako aj ostatné fakulty UPJŠ (prírodovedecká, lekárska, právnická, fakulta verejnej správy). 

Katedru pod vedením doc. PaedDr. Ingrid Puchalovej, PhD. momentálne tvorí osem vedecko-pedagogických pracovníkov. Vo svojej vedeckej činnosti v oblasti jazykovedy sa koncentrujú  na synchrónnu  a diachrónnu kontrastívnu nemecko-slovenskú lingvistiku. V aplikovanej lingvistike venujú pozornosť interkultúrnej komunikácii a translatologickým otázkam. Výskum na poli literárnej vedy a dejín literatúry sa zameriava na ženskú tvorbu a na literatúru pre deti a mládež. V posledných rokoch vystupuje do popredia analýza masmediálnych produktov. Stredobodom záujmu didaktického výskumu sú motivácia v učení sa cudzieho jazyka a proces testovania. Pri riešení spomenutých vedecko-výskumných úloh pracovníci katedry úzko spolupracujú s kolegami z iných germanistických pracovísk doma i v zahraničí, osobitne s univerzitami v Klagenfurte, v Ostrave a v Regensburgu.

Špecifikom Katedry germanistiky UPJŠ tak v pedagogickej, ako aj vo vedeckej činnosti je záujem o nemecké kultúrne dedičstvo na Slovensku. V tejto oblasti katedra riešila viacero projektov; ten súčasný je zameraný na historickú po nemecky písanú tlač z regiónu Spiš. Za zmienku stojí aj participácia katedry na digitalizácii písomných a obrazových pamiatok z Košíc a o Košiciach „Cassovia digitalis“, ktorého iniciátorom je mníchovská inštitúcia Digitálne fórum východná a stredná Európa (DiFMOE). Na popularizácii nemčiny a nemeckej kultúry formou výstav a workshopov katedra spolupracuje s pobočkami Goetheho Inštitútu a Rakúskeho kultúrneho fóra pôsobiacimi v meste.